يکشنبه ٠١ خرداد ١٤٠١
بروزرسانی
1401/02/12
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 460 | کل بازدید : 114111 
تازه های علمی
 

 

 

 

1

عنوان: واقعیت مجازی (VR) در ارزیابی، درک و درمان اختلالات سلامت روان

حوزه پژوهش: واقعیت مجازی (مطالعات اولیه)

چکیده:

مشکلات سلامت روان دارای ارتباطی غیرقابل انکار با محیط پیرامونی افراد هستند. با به کار گیری واقعیت مجازی (VR)، محیط‌های تعاملی که به کمک کامپیوتر تولید می شوند، افراد می‌توانند مکرراً موقعیت‌های مشکل‌ آفرین خود را دوباره و دوباره تجربه کنند و همچنین متخصصان می توانند با کمک درمان‌های روان‌شناختی مبتنی بر شواهد، به آنها بیاموزند که چگونه بر مشکلات خود غلبه کنند. شاهد این هستیم که واقعیت مجازی دیگر تنها در آزمایشگاه های متخصصان نمانده و به حوزه های کاربردی دیگر وارد می شود.

هدف اصلی ما توصیف پتانسیل کاربرد واقعیت مجازی در سلامت روان بود و در این راستا 20 سال گذشته ی کاربرد آن در این حوزه را در نظر گرفتیم و یک مرور سیستماتیک از مطالعات تجربی انجام شد. در مجموع، 285 مطالعه شناسایی گردید که 86 مورد مربوط به ارزیابی، 45 مورد با هدف توسعه نظریه ها و 154 مورد مربوط به درمان بودند.

مهمترین اختلالات مورد پژوهش، اضطراب (192 نفر)، اسکیزوفرنی (44 نفر)، اختلالات مرتبط با مواد (22 نفر) و اختلالات خوردن (18 نفر) بودند.

اگرچه مطالعات اولیه پیشگامی انجام شده اند، اما کیفیت روش شناختی آنان عموماً پایین بوده است. شکاف بین تئوری و عمل در به کارگیری معنی دار واقعیت مجازی در حوزه سلامت روان بسیار گسترده است.

قویترین این یافته ها این است که درمان‌های مبتنی بر قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی می‌توانند اختلالات اضطرابی را کاهش دهند، اما پژوهشها و روش های درمانی متعددی وجود دارند که امیدوار کننده هستند. مشخص گردید که VR اصطلاحی است که می تواند بسیار مورد سوء استفاده قرار گیرد و اغلب برای فناوری های غیر تعاملی و غیر درگیرکننده به کار می رود.

ما به این نتیجه می رسیم که VR پتانسیل تغییر دادن ارزیابی، درک و درمان مشکلات سلامت روان را دارد.

امکانات درمانی VR تنها در صورتی محقق می‌شوند که (در زمانی که تجربه کاربر بخش مرکزی طراحی باشد) بهترین فناوری VR ی که مواجه سازی همه جانبه را انجام می دهد با مداخلات ترجمان علمی هدف گذاری شده ترکیب کنیم. اگر که نتایج درمان را بتوان با توانایی فناوری برای ایجاد واقعیت‌های جدید، ارتقا داد آنگاه می توان از قابلیت VR، برای شبیه‌سازی واقعیت به عنوان ابزاری برای دسترسی بیشتر به رمان‌های روان‌شناختی، با توان بیشتری استفاده کرد.

شاید اگر در حوزه VR از تصویربرداری عصبی (Neuroimaging) استفاده شود، شاهد اقبال بیشتری به سمت VR باشیم.

لینک منبع مقاله (دانشگاه کمبریج 22 مارس 2017)

 

2

عنوان: واقعیت مجازی برای درمان مشکلات سلامت روان در زمان همه گیری COVID-19: یک مطالعه نظام مند

حوزه پژوهش: واقعیت مجازی (آخرین یافته ها)

چکیده:

در زمان همه گیری در زمان همه گیری کووید-19، افزایشی درآشفتگی روانی و فرسودگی شغلی/عاطفی مشاهده شد. واقعیت مجازی (VR) به عنوان یک مداخله روانشناختی در عین حفظ فاصله فیزیکی یا اجتماعی مفید خواهد بود. مرور سیستماتیک حاضر نقش VR را به عنوان یک ابزار مداخله روانشناختی برای مشکلات سلامت روان در طول همه‌گیری COVID-19 ارزیابی کرد. ما یک مرور سیستماتیک انجام دادیم و در آنکه از آیتم های منتخب گزارش دهی برای دستورالعمل‌های پژوهش های مرور سیستماتیک و متاآنالیز (PRISMA)  پیروی کردیم.

در این مطالعه از واژگان پژوهشی زیر استفاده شد:

واقعیت مجازی یا محیط شبیه‌سازی شده 3-بعدی (simulated-3D-environment یا VR و Covid یا Corona و mental یا psychologic یا well یا health و مداخله یا intervention

این واژگان در شش بانک اطلاعاتی شامل MEDLINE، PsycINFO، Ovid Medline، EMBASE، کتابخانه دیجیتال ACM و مرکز ثبت مرکزی داده های کارآزمایی های کنترل شده کاکرین (CENTRAL) جستجو شدند. جستجو از زمان ظهور ایده پژوهشی تا تاریخ 23 ژوئن 2021 به طول انجامید.

ما در نهایت چهار مطالعه را در فرآیند مروز سیستماتیک خود از میان 379 پژوهش وارد شده در غربالگری، در نظر گرفتیم. این مطالعات نشان می دهند که VR به عنوان یک ابزار روانشناختی برای مداخله در افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان مفید است. غرق شدن در حضور از راه دور (telepresence) در محیط VR، تعامل در یک چارچوب سه بعدی در مقایسه با چارچوبی دو بعدی، داشتن نوعی حس لذت بردن و سرگرمی، فعال کردن حالت عاطفی-انگیزشی در فرد، «فرار» از دنیای واقعی به دنیای مجازی جنبه های اساسی واقعیت مجازی به عنوان یک ابزار روانشناختی برای مداخله هستند.


لینک منبع مقاله (28 آوریل 2022)

دسترسی سریع
 
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace
 
تماس با ما:

آدرس : شهرری، جاده ورامین، بلوار شهید رستگار، مرکز آموزشی درمانی روانپزشکی رازی، ساختمان شهید چهاردهی

کد پستی: 1866958891

تلفن های مرکز : 29-33401220-021 و 33416084-021  داخلی 289

پست الکترونیک: psychosisrc@uswr.ac.ir

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences